Forum dla wszystkich sympatyków smoków oraz miłośników szeroko pojętej fantastyki.

Uwaga! Draconis korzysta z plików cookies. Są one niezbędne do funkcjonowania forum.

Teraz jest 19 lis 2019, 01:29

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
PostNapisane: 18 gru 2014, 01:47 
Konwerter Kawa -> Java
Evil overlord

deviantArt: stray-soul
Właśnie zostały opublikowane wyniki największego w historii Polski badania ankietowego graczy komputerowych:

http://www.jestemgraczem.com/assets/jes ... adania.pdf

Wyniki powinny uspokoić sceptyków, wciąż wierzących że gracze to zakompleksione nerdy zagubione w wirtualnym świecie ;)

Danger? Hah! I walk on the wild side! I laugh in the face of danger! Ha! Ha! Ha!

PostNapisane: 18 gru 2014, 09:45 
Niespotykanie spokojny człowiek
smok

Ogólnie panuje przekonanie, że gry komputerowe są wyłącznie dla dzieci; że człowiek dorosły jest zbyt dojrzały, by tracić czas na "bezmyślne zabawy" i wyłącznie zajmować się poważnymi rzeczami.
Mało kto postrzega gry komputerowe jako kolejne medium dla przekazywania jakiejś historii, tak jak to było kiedyś z książkami, a później z filmem.

This world is mine it’s where my thoughts collide...

PostNapisane: 18 gru 2014, 14:30 
smok
smok

Bardzo szczegółowy ten raport. Chociaż niewiele w nim zaskoczeń. Gracze z reguły płacą za gry, nie korzystają z piratów, co raczej cieszy, gdyż rynek się cywilizuje. Coraz częściej gra traktowana jest na zasadzie kolejnej pozycji wartej zapoznania, co do tej pory tyczyło się filmów, książek czy seriali. Do nazywania gry dziełem sztuki, w mojej ocenie jeszcze daleko.

Co do wieku... potwierdzam tezę, z wiekiem potrzeba grania ulega ograniczeniu. Natomiast z pewnym podziwem spoglądam na ludzi, którzy są ode mnie starsi i ciągle chcą grać.
Na gildyjnym TeamSpeak'u niedawno leciał w tle kawałek Boney M, wywiązał się dialog:
- Byłem na ich koncercie w Krakowie w 1977 r.
- Miałem wtedy roczek... (to ja powiedziałem :) )
- Mój ojciec wtedy raczkował.

PostNapisane: 23 gru 2014, 20:16 
Konwerter Kawa -> Java
Evil overlord

To jest pozytywny trend, kolejne pokolenia zasilają a nie wymieniają graczy :D Mnie osobiście najbardziej ucieszył wynik procentowy dla graczy komputerowych w stosunku do konsolowych i komórkowych, bo to jest coś czego się obawiam w dłuższej perspektywie (pisanie na konsole jest straszne o.O)

Danger? Hah! I walk on the wild side! I laugh in the face of danger! Ha! Ha! Ha!

PostNapisane: 26 gru 2014, 11:33 
Niespotykanie spokojny człowiek
smok

Zawsze myślałem że jest na odwrót... Że pisanie gier na konsole, które mają jednolitą architekturę jest łatwiejsze niż napisanie gry na komputer, który może w sobie zawierać wiele różnych komponentów (mówię dokładnie o komputerach PC-kompatybilnych), najróżniejszych producentów, z których każdy ma swoją unikalną architekturę, a w konsoli jest to zawsze jeden producent, który przy zakupie licencji na wydawanie gier na swoim sprzęcie dostarcza też toolkity, do tworzenia gier na tę konkretną konsolę...

Oczywiście dziś jest to ułatwione - mamy DiX-a i OpenGL, którymi programisci posługuja się w komunikacji ze sprzętem. Ale kiedy ich nie było (w czasach DOS-a) to programista musiał sam wykonywać takie programy do komunikacji z kartą graficzną, kartą dźwiękową etc.

This world is mine it’s where my thoughts collide...

PostNapisane: 26 gru 2014, 14:00 
młody smok
młody smok

deviantArt: Drangir
Na poprzedniej generacji pisanie na PS3 było okropne z powodu egzotycznego procesora, ale teraz obie wiodące konsole są zbudowane podobnie, więc po zdobyciu doświadczenia powinno być łatwiej niż na inne,różnorodne platformy.

[ Post made via Android ] Obrazek

PostNapisane: 27 gru 2014, 14:43 
Anivia
młody smok

Chyba muszę wsadzić kij w mrowisko. Wyniki tych badań nie są miarodajne.

Zacznę może od linka do artykułu, który daje pewien ogląd na sytuację: http://stanislawkrawczyk.blogspot.com/2 ... s.html?m=1
Jak to zrozumiałem: autorzy badania skupili się na pozyskaniu jak największej próby zamiast mniejszej, ale reprezentatywnej. Niby wyniki dotyczą wszystkich grających w porównaniu z polską populacją, ale badanych pozyskiwano przeważnie (jeśli nie "tylko") w portalach dotyczących gier, co już wskazuje na faworyzowanie subkultury graczy. Na dodatek same pytania były niekiedy zadawane w sposób tendencyjny. Np. aż 85% badanych potwierdziło, że uprawia sport, chociaż nie ma podziału na to, jak często to robią (według tego więc ja też uprawiam sport, choć jedyne, co aktualnie robię w tej kwestii, to jazda na rowerze. A że ostatni raz jeździłem chyba z miesiąc temu i następny będzie przypuszczalnie dopiero na wiosnę?). W dodatku badani sami wypełniali kwestionariusze, więc pytanie o wpływ gier na życie, naukę itd. też jest bez sensu - o ile ktoś nie ma niskiej samooceny, to przecież nie zaznaczy, że ten wpływ jest negatywny. Że nie wspomnę o tym, iż niektórzy mogliby zawyżyć swoje zarobki, zaniżyć wagę... Pewnie trochę tego jeszcze by się znalazło.

Trochę sobie zaprzeczę, bo wydaje mi się, że te badania mimo wszystko dają choć śladowy ogląd na to, jacy są polscy gracze. Chodzi o to, że popełniono przy nich sporo błędów, które zaburzają w pewnym stopniu rzeczywistość, a które być może przy następnych badaniach zostaną zniwelowane. Po prostu dobrze byłoby spojrzeć na całość nie tylko z pozytywnej strony.

PS Stereotypy - zgodnie z definicją zresztą - zawsze były nieprawdziwe. Czy to teraz, czy 20 lat temu. Graczy też to dotyczy.

Leopold Staff
Eskapizm stosowany - blog, w którym chwalę się swoją twórczością. Zapraszam!

Ostatnio edytowano 27 gru 2014, 21:35 przez Knight Martius, łącznie edytowano 1 raz

PostNapisane: 27 gru 2014, 14:57 
młody smok
młody smok

@up
Zgadzam się z tym. Oczywiście, czasem przeprowadza się badania w których badany ocenia własne cechy, ale są one specyficzne i dotyczą właśnie badanej osoby, jak wygląda jej samoocena itd. Ponadto bardzo to badanie rozpromowało CD-Action, a jest to społeczność nastawiona raczej PC-towo do grania, co może tłumaczyć bardzo wysoki udział grających na komputerach.

PostNapisane: 27 gru 2014, 22:16 
Konwerter Kawa -> Java
Evil overlord

Drangir napisał(a):
Na poprzedniej generacji pisanie na PS3 było okropne z powodu egzotycznego procesora, ale teraz obie wiodące konsole są zbudowane podobnie, więc po zdobyciu doświadczenia powinno być łatwiej niż na inne,różnorodne platformy.
Brałem udział w produkcji trzech gier na konsole i generalnie to jest strasznie niewdzięczna i trudna robota w porównaniu do PCtów (do tego stopnia że gdy w tej chwili piszę na PCta to mnie to strasznie rozleniwia :D ) - raz że konsole sprzętowo wcale nie są rewelacyjne (pewna wiodąca parę lat temu w Japionii konsola przenośna np. nie posiadała w ogóle koprocesora :? ), dwa że mają mało pamięci operacyjnej (co wymaga naprawdę twardych budżetów na pamięć dla każdego modułu i zespołu pracującego nad konkretnym featurem), trzy - jedna z najbardziej wkurzających rzeczy - żadna z istniejących konsol nie posiada stronicowania pamięci, tym samym nadmierna fragmentacja o którą naprawdę nietrudno prowadzi do crasha gry. A, z crashami jest o tyle źle że na konsole nie ma możliwości wypuścić patcha do gry ;) Assembly ARMa jest też bardziej wkurzający od Intelowskiego :-(

Generalnie jak przesiadasz się z PCta na konsolę jako programista to zaliczasz przysłowiowy hit z murem, potem trzeba się na nowo przyzwyczajać do reżimów ;)

PostNapisane: 27 gru 2014, 22:29 
młody smok
młody smok

Chyba każda zmiana środowiska taka jest, niezależnie od dziedziny :) Ciekawe czy piszący zwykle na konsole mają podobne odczucia po przejściu na pisanie na androidy czy otwarte PC...

PostNapisane: 30 gru 2014, 22:01 
Konwerter Kawa -> Java
Evil overlord

Drangir napisał(a):
Ciekawe czy piszący zwykle na konsole mają podobne odczucia po przejściu na pisanie na androidy czy otwarte PC...
Z tego co pamiętam, to yarpen (uznawany za najlepszego polskiego programistę gier) opowiadał kiedyś, że za każdym razem gdy ma coś napisać na PCta to się rozleniwia i potem gdy ma wrócić do konsol to jest mu tylko gorzej :D

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]