Forum dla wszystkich sympatyków smoków oraz miłośników szeroko pojętej fantastyki.

Uwaga! Draconis korzysta z plików cookies. Są one niezbędne do funkcjonowania forum.

Teraz jest 21 wrz 2019, 19:36

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
PostNapisane: 05 paź 2012, 19:14 
Konwerter Kawa -> Java
Evil overlord

deviantArt: stray-soul
Przyznaję że jestem masywnie zacofany, jako że serial obejrzałem dopiero parę dni temu - ale żal żeby nie było tutaj topica o jednym z najlepszych SF w historii ;)

Przyszłość. Po krwawym stłumieniu rebelii, autorytarny Sojusz Amerykańsko-Chiński kontroluje większość skolonizowanych planet. Sześcioosobowa załoga transportowca Serenity klasy Firefly dowodzona przez kapitana Reynoldsa, weterana powstania, trudni się przemytem, złodziejstwem i piractwem wśród planet pogranicza. Po serii kilku skopanych akcji dowódca zostaje zmuszony do wzięcia trójki pasażerów ("Bo nie będzie za co kupić paliwa do statku"); Wydawałoby się że wszystko będzie w porządku, ale wśród nowo przyjętych znajduje się ścigany przez Sojusz telepata (zaznaczając, w świecie przedstawionym telepatia jest uznawana za kompletną fikcję). Na domiar złego za statkiem zaczynają podążać Łupieżcy... (taki tutejszy odpowiednik orków - ludzie którzy w wyniku bliżej nieokreślonych wypadków przemutowali w bezlitosne potwory)

Dwie rzeczy rzucają się w oczy przy oglądaniu - po pierwsze, *klimat*. Jest to prawdopodobnie najbardziej nastrojowe sci-fi jakie powstało, słusznie określane przez prasę "kosmicznym westernem". Pomimo dość średniego budżetu, seria zarobiła Emmy za Najlepsze Efekty Specjalne w Serialu w 2003 i parę innych nagród. Drugą rzeczą jest niesamowita twardość (realność), jak na sci-fi. Nie mamy tu obcych, 10 000 systemów gwiezdnych, niwelatorów przyspieszenia. Ba! Nie ma nawet dźwięków w próżni (sic! - loty kosmiczne są tylko na muzyce ;) ).

Wady? Fakt, że to jest nieukończone bez szansy na ukończenie :-( Powstał zaledwie jeden sezon (14 odcinków po 45 minut). Fox zrządził zdjęcie serialu z anteny powołując się na oglądalność. Ze względu na protesty fanów w 2005 nakręcono pełnometrażową kontynuację (Serenity), wyjaśniającą wątki River i Łupieżców. Poza tym fani od czasu do czasu organizują akcje pod hasłem powrotu do produkcji, ale jako że właśnie stuknęło 10 lat od czasu jej wstrzymania, jest to raczej mało prawdopodobne, niestety :-(

Danger? Hah! I walk on the wild side! I laugh in the face of danger! Ha! Ha! Ha!

PostNapisane: 31 paź 2012, 00:59 
Buntownik bez powodu
smok

deviantArt: Bazil3282
Tak się składa, że choć z serialem bliższej styczności nie miałem, film oglądałem. I to w świetnej jakości, bo na Blu-ray i moim wielkim telewizorze.

Cytuj:
Drugą rzeczą jest niesamowita twardość (realność), jak na sci-fi

Proszę? Przecież nadal są tam loty kosmiczne z użyciem napędu FTL i inne standardowe dla filmowego SF cuda.

PostNapisane: 01 lis 2012, 13:15 
Konwerter Kawa -> Java
Evil overlord

deviantArt: stray-soul
Der_SpeeDer napisał(a):
Proszę? Przecież nadal są tam loty kosmiczne z użyciem napędu FTL i inne standardowe dla filmowego SF cuda.
Mylisz się, w Firefly nie ma FTL - a cała akcja toczy się w ramach jednego systemu gwiezdnego :)

Danger? Hah! I walk on the wild side! I laugh in the face of danger! Ha! Ha! Ha!

PostNapisane: 04 gru 2012, 14:34 
pisklak
pisklak

Zasadniczo masz rację, choć z tego co wiem sytuacja z "jednym systemem" jest insza, znaczy - jest to system z gwiazdą centralną z podsystemami z własnymi gwiazdami.

http://gallery.burrowowl.net/index.php? ... /10785.gif - mapa stworzona na podstawie RPG.

http://ecx.images-amazon.com/images/I/5 ... SS500_.jpg - druga mapa, mała niestety.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]