Forum dla wszystkich sympatyków smoków oraz miłośników szeroko pojętej fantastyki.

Uwaga! Draconis korzysta z plików cookies. Są one niezbędne do funkcjonowania forum.

Teraz jest 18 lis 2019, 17:52

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
PostNapisane: 18 wrz 2010, 01:44 
Buntownik bez powodu
smok

deviantArt: Bazil3282
Obejrzałem ów film niedawno i... cóż, bardzo silnie na mnie wpłynął.

Reżyserem Głowy do wycierania jest David Lynch - człowiek, który wielbicielom kina powinien być dobrze znany z baaardzo nietypowych produkcji, jakie powstają pod jego kierownictwem. Jak dotąd znałem tego pana przede wszystkim z Diuny, ale "inność" tamtego filmu w żaden sposób nie mogła mnie przygotować na to, co zobaczyłem w Głowie do wycierania.

Z góry uprzedzam każdego, kto owego filmu nie oglądał, że nie jest to dzieło do oglądania rozrywkowego. Nie jest to tym bardziej kino familijne. To surrealizm w czystej formie, obraz niezwykle przygnębiający i niepokojący, wwiercający się w psychikę jak Silent Hill.
O co generalnie rzecz biorąc chodzi w tym filmie? Otóż, głównym bohaterem jest Henry Spencer, zamieszkujący obskurny, jednopokojowy apartament w ponurym mieście przemysłowym. Pewnego dnia żeni się ze swoją dawną dziewczyną, Mary, która rodzi mu potwornie zdeformowane dziecko - z wydłużoną jak u dinozaura głową na bardzo cienkiej szyi, oraz z ciałem pozbawionym kończyn i owiniętym w coś wyglądającego na bandaże. Kiedy żona opuszcza bohatera, ten zmuszony jest sam zająć się dzieckiem.

Głowa do wycierania to film surrealistyczny od A do Z - nic w nim nie ma najmniejszego sensu, a absurdy tylko się mnożą z każdą kolejną sceną. Co gorsza, film ów jest, jak się rzekło, niesamowicie niepokojący i przygnębiający. Jak to osiągnięto? Przede wszystkim miejscami, w jakich porusza się bohater. Na początku są to opustoszałe ulice przemysłowego miasta - ciemne, brudne, obskurne. Bohater przemierza je absolutnie sam - nie spotyka żadnych przechodniów ani mieszkańców. Tworzy to niesamowity klimat osamotnienia i wyobcowania, podobnie jak fakt, że te nieliczne postacie, które Henry napotyka na swojej drodze, trudno zaliczyć do normalnych ludzi. Pojawiają się tam nawet postacie zupełnie absurdalne i nierzeczywiste, jak znajdująca się za kaloryferem (sic!) kobieta, z okropnie "pyzatymi", rozdętymi policzkami, stojąca na teatralnej scenie i wyśpiewująca "In Heaven, everything is fine".
Bohater jest więc świadkiem kolejnych dziwnych, nierzeczywistych wydarzeń, a przez większość tego czasu przebywa - no, właśnie - w tym małym, obskurnym pokoiku, w którym mieszka. Za jego jedynym oknem na świat widnieje zaś tylko naga ściana z cegieł. To jeszcze bardziej potęguje klimat wyobcowania, melancholii i zaszczucia. Całość zaś jest silnie oniryczna - ogląda się toto, jak czyjś koszmarny sen.
Ponieważ wszystko, co obserwujemy w filmie, jest zwyczajnie niepokojące, Głowę do wycierania można też do pewnego stopnia zakwalifikować jako horror. Niektóre sceny autentycznie przerażają, jak na przykład odkrycie choroby dziecka, czy też finalna sekwencja, w której... nie, tego wam nie powiem. Ale było to coś naprawdę potwornego.

Kto jeszcze naraził swoją psychikę na szwank, oglądając ten film?

Tych, którzy nie widzieli, informuję, że można go zobaczyć w częściach na Youtube - oglądacie na własne ryzyko.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]