Forum dla wszystkich sympatyków smoków oraz miłośników szeroko pojętej fantastyki.

Uwaga! Draconis korzysta z plików cookies. Są one niezbędne do funkcjonowania forum.

Teraz jest 19 lis 2019, 09:32

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
PostNapisane: 30 lis 2010, 18:31 
Czarny kot z Rygi
Czarny kot z Rygi

Ostatnio przeglądałem filmweb i trafiłem na stronę dotyczącą DH. Przyjrzałem się obsadzie filmu i z zaciekawieniem zacząłem przeglądać dalsze ścieżki kariery aktorów. Niektóre wyniki były dość szokujące. Postanowiłem oderwać się od magisterki i zrobić mini prezentację, jako że efekt momentami jest dość zaskakujący ;)

Reżyserem DH jest Rob Cohen, który zajmuje się zarówno reżyserią jak i produkcją filmów. Po wyreżyserowaniu Ostatniego Smoka pracował m.in. nad Szybkimi i wściekłymi (!), xXx czy Mumią: Grobowiec Cesarza Smoka. Smocza tematyka pojawia się również przed 1996 r., kiedy to wyreżyserował film Smok: historia Bruce’a Lee. Obecnie pracuje m.in. nad Medieval. Gra również maleńkie role w swoich filmach, np. jako dostawca Pizzy Hut w Szybkich i Wściekłych.

Scenarzysta DH – Charles Edward Pogue, który jednocześnie jest autorem książki o tym samym tytule pracował później tylko nad dwoma leciwymi filmami o tematyce fantasy: Kull zdobywca oraz Herkules.

Aktorowi grającemu Bowena, czyli Dennis’owi Quaid, powodzi się znacznie lepiej. Po premierze DH grał w 30 filmach. Z ciekawszych pozycji można wymienić: Brudny glina, Nie wierzcie bliźniaczkom, Pojutrze, Moje, Twoje i nasze, Ekspres – bohater futbolu, G.I.Joe – Czas Kobry i Horsemen – Jeźdźcy Apokalipsy. Dennis Quaid był nominowany m.in. do nagród Emmy oraz Złotego Globu.

Również w 30 filmach (do roku 2010) grał „znienawidzony” przez fanów DH David Thewlis, czyli Król Einon. O zdecydowanej większości filmów, w których grał nigdy nie słyszałem. Warto wspomnieć role w: Gra słów, Królestwo Niebieskie (ten z prawej, jakby co), Omen czy tegoroczny Mr. Nice. Jak widać aktor potrafi dość znacznie zmieniać swój wizerunek, przez co wiele osób nie rozpoznaje naszego Einona. David Thewlis czasem sięgał dna (2 razy nominowano go do Złotej Maliny), lecz sukces przyszedł z... Harrym Potterem. Potraficie powiedzieć bez podpowiedzi kogo on tam gra?
Tutaj podpowiedź obrazkowa :> link

O ile David „Einon” Thewlis kojarzy nam się automatycznie z negatywną postacią, to na odwrót jest z następnym aktorem: Pete’em Postlethwaite’m, czyli poczciwym Bratem Gilbertem. Po DH grał w 36 filmach, wśród których pojawiają się też produkcje z najwyższej półki. Wspomnieć można m.in. o: Amistad, Park Jurajski II: Zaginiony Świat, Wierny Ogrodnik, Starcie Tytanów, Omen (razem z „Einonem”) oraz... Incepcja. Jako ciekawostkę można dodać, że grał również w polskim filmie (brytyjsko-polskim dokładniej) Bandyta. W 1994 r. był nominowany do Oscar’a.

Najlepiej czująca się z toporkami w dłoniach Kara, czyli Dina Meyer do tego roku grała od czasów DH w 32 filmach. Zobaczyć ją można było m.in. w: Ptakach nocy, Detektywie Monk’u, Pirania 3D czy Star Treck’u X: Nemesis. Lecz w świecie jest najbardziej kojarzona z zupełnie inną serią. Grała mianowicie w trzech pierwszych częściach... Piły.

Pewnie zaskoczy was fakt, że (prócz Sean’a Connery’ego) jest jeden aktor, który jest bardziej ceniony wśród obecnych fanów kina od postaci pierwszoplanowych. Jego rola w DH jest zdecydowanie niewielka, lecz ma na koncie parę kasowych filmów. O kim mowa? O Jason’ie Isaacs’u, czyli Lordzie Feltonie. Z filmów wymienić można np. Armageddon, Patriota, Helikopter w Ogniu (!), Piotruś Pan (z 2003 r., nie mylić z Hakiem), Resident Evil (jako narrator) czy Braterstwo.
Jednakże Jason Isaacs gra jedną rolę, którą każdy z nas kojarzy, tylko nie wie, że to właśnie nasz Lord Felton. Jaki film i jaka rola? Oczywiście seria Harry Potter. Ponownie zagadka dla was, czy potraficie bez podpowiedzi zgadnąć kogo gra? :>
I podpowiedź: link

Na koniec wspomnę jeszcze o bardzo lubianej przeze mnie postaci z DH, czyli Królowej Aislinn. Gra ją Julie Christie, którą można zobaczyć również w takich filmach jak: Marzyciel, Troja, Away from her, a także... Harry Potter (a jakże) i Więzień Azkabanu.

Parę aktorów, a dokładniej ról, które grali, naprawdę mnie zaskoczyło. Mam nadzieję, że i was. Myślę, że powstanie ciąg dalszy dotyczący innych, bardzo kultowych naszym zadaniem filmów ;)

PostNapisane: 30 lis 2010, 19:43 
Thaxll'ssillya

deviantArt: naseilen
Jak dla mnie jedną z ciekawszych filmowych postaci jest Christopher Lee, dla fantastów znany jako Saruman, Hrabia Dooku, Hrabia Dracula czy przeciwnik Bonda w Człowieku ze złotym pistoletem. A wiecie kogo jeszcze zagrał? Kardynała Wyszyńskiego! W amerykańskim filmie o Papieżu (tym z Jonem Voightem). A Davida Thewlisa zawsze wszędzie wypatrzę, więc podczas oglądania Pottego, wymknęło mi się "to ten bydlak Einon". xD

PostNapisane: 30 lis 2010, 22:39 
Buntownik bez powodu
smok

deviantArt: Bazil3282
Ja "Einona" widziałem jeszcze w Dinotopii, gdzie wcielił się tym razem w rolę Tychusa Crabba - też kawał zimnego drania, chociaż nie jest postacią tak jednoznacznie złą, jak Einon (dopiero pod koniec ostatniego odcinka pokazuje swoje prawdziwe oblicze).

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]